poniedziałek, 16 września 2013

Czy malować siatkę ogrodzeniową? Jeżeli tak to czym?

W obrocie handlowym występują dwa rodzaje siatek ogrodzeniowych. Pierwszy rodzaj to siatki wyłącznie ocynkowane, a drugi powlekane tworzywem pcv (odporne na zmienne warunki pogodowe)
Siatka powlekana sama w sobie jest już zabezpieczona przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak promieniowanie UV, deszcz czy niskie temperatury poprzez zastosowanie powleczenia PCV.
Kolory powleczenia siatek ogrodzeniowych tego typu są różnorakie, ale najczęściej spotykane to oczywiście zieleń i wszystkie jego odcienie, następnie czarne, brązowe, grafitowe oraz w innych bardziej odważnych kolorach żółtym czy niebieskim.
Jeżeli siatka powlekana jest już zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, to nasuwa się pytanie czy zwykłą siatkę ocynkowaną można w jakiś sposób zabezpieczyć, aby przedłużyć jej żywotność i żeby służyła nam długie lata zanim ulegnie całkowitej korozji?! Oczywiści, że można.
Jako taka siatka ogrodzeniowa ocynkowana jest już zabezpieczona przed korozją warstwą ocynku, ale jeżeli chcemy jeszcze bardziej wydłużyć żywotność naszej siatki ogrodzeniowej należy ją pomalować farbą do malowania elementów ocynkowanych, np. Lowicynem lub innego rodzaju farbą pamiętając o tym, że musi to być farba do powierzchni ocynkowanych.
Siatka ogrodzeniowa ocynkowana

W internecie można spotkać się z różnymi opiniami na temat tego jak przygotować siatkę ocynkowaną do malowania. Jedni polecają odtłuszczanie siatki acetonem, drudzy roztworem wody z octem jeszcze inni proponują, aby pozostawić siatkę ogrodzeniową (zamontowaną) do tzw. wysezonowania na powietrzu do około 1 roku (ocynk na siatce musi się utlenić) i po tym czasie powierzchnia siatki zyskuje pewną chropowatość dzięki czemu farba lepiej przylega do powierzchni drutu. 
W sprzedaży również występują farby, które można stosować na „świeży” ocynk, ale najpewniej jest pozostawić taką siatkę na kilkanaście miesięcy (lub kilka lat) w spokoju . Jak zauważymy, że siatka przybrała barwę ciemnoszarą wtedy możemy wykonać malowanie farbą przeznaczoną wyłącznie do powierzchni ocynkowanych.
Efekty pomalowania siatki ogrodzeniowej zwykłą farbą olejną nie utrzymają się zbyt długo zazwyczaj do roku czasu (umownie), a po tym okresie nasza farba zacznie się łuszczyć i schodzić.   
Siatka ogrodzeniowa - producent ze Zgierza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz